Usterki okien

Usterki okien

Okna to bardzo ważny element domu i mieszkania. Ściany bardzo dobrze chronią przed zimnem, wiatrem, hałasem z zewnątrz, ale nie przepuszczają światła. Okna przepuszczają światło dzienne do mieszkania, bez nich mieszkanie byłoby „ciemną norą”, nieprzyjemną do mieszkania.

Światło w mieszkaniu


Dawniej pełniły również rolę wentylacyjną, przez nieszczelności w ramach okiennych dostawało się powietrze wentylacyjne do wnętrza mieszkania. Dzisiaj okna są zupełnie szczelne, a rolę tą przejęły nawiewniki (nawietrzaki) powietrza. Nawiewniki najczęściej umieszcza się w górnej krawędzi okna, czasami w ścianie koło okna.

Nawiewnik


Najważniejsze zadania okien:

  • doświetlanie mieszkania
  • możliwość wyglądania z mieszkania na zewnątrz
  • wentylowanie mieszkań
    Do spełniania swojej roli okna powinny mieć:
  • jak największą szybę – przepuszcza dużo światła
  • jak najmniejszą ramę okna – nie zmniejsza powierzchni szyby
  • wysoką izolacyjność termiczną
  • wysoką izolacyjność akustyczną
Doświetlanie pomieszczeń

Usterki okna


Najczęstsze usterki okien to rysy na szybach, soczewki i wady punktowe szuby oraz rysy, uszkodzenia ram okiennych. Są to usterki denerwujące, ale raczej drobne. Wpływają na estetykę okna, ale nie są groźna dla bezpieczeństwa użytkowania okna.
Zdarzają się poważniejsze usterki. Do poważnych usterek należą głębokie rysy szyby, które mogą doprowadzić do pęknięcia szyby podczas mocniejszego zamknięcia okna, np. przez wiatr.
Poważnymi usterkami są uszkodzenia ramy okna, spowodowane złym wykonaniem okna w fabryce lub niewłaściwym zamontowaniem okna już na budowie.

Niewłaściwe zamontowanie okna


Okno pokazane na zdjęciach zostało zamontowane nieprawidłowo w otworze okiennym. Okno zostało na siłę naciągnięte do prawej strony otworu okiennego. Kotwy zostały za mocno naciągnięte. Okno zostało zdeformowane, co doprowadziło do pęknięcia prawego górnego narożnika okna.

Takie okno jest nieszczelne, istnieje zagrożenie powstania większego uszkodzenia okna. Okno musiało być zdemontowane i wymienione na nowe.

Błędy w produkcji


Okno zamontowane w łazience ma pęknięte łączenie elementu pionowego i poziomego ramy. Uszkodzenie powstało prawdopodobnie w fabryce. Niedokładnie wykonano spaw elementów ramy lub elementy nie miały prawidłowych wymiarów, były niedopasowane. Okno musiało być zdemontowane i wymienione na nowe.

Uszkodzenia okna mogą powstać w trakcie produkcji w fabryce, w transporcie, podczas niewłaściwego montażu lub mieć przyczyny w niewłaściwym czyszczeniu lub myciu.

Podsumowując


Podczas odbioru mieszkania i domu konieczne jest znalezienie uszkodzeń, zdiagnozowanie przyczyny ich powstania oraz właściwe zakwalifikowanie ważności usterki. Niektóre usterki można naprawić, a niektóre wymagają bezwzględnej wymiany okna. Rolą inspektora jest odpowiednie zakwalifikowanie usterki okna do regulacji, do naprawy lub do wymiany na nowe.

Pomoc fachowca

Oferujemy pomoc inżyniera podczas odbioru technicznego mieszkania w Warszawie. Pomożemy wykryć usterki w Twoim mieszkaniu, sprawdzimy czy wszystko jest wykonane zgodnie z umową, Polskimi Normami, Prawem Budowlanym, przepisami budowlanymi.

Warto wynająć fachowca!


Zamów już teraz Fachowy Odbiór Mieszkania
i oszczędź sobie kłopotów z deweloperem


Napisali o nas w mediach

FOM w mediach

Usługa dostępna w całej Warszawie i okolicznych miastach:

Dzielnice Warszawy: Mokotów, Ursynów, Praga Północ, Praga Południe, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów.

Okoliczne miasta: Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Józefów, Otwock, Sulejówek, Zielonka, Ząbki, Marki, Wołomin, Kobyłka, Radzymin, Legionowo, Jabłonna, Brwinów, Nadarzyn, Tarczyn, Raszyn, Komorów, Łomianki, Błonie.


Masz pytania? Zastanawiasz się nad czymś? Chcesz dowiedzieć się co dzieje się podczas odbioru technicznego mieszkania, jakie normy, przepisy obowiązują budowlańców? Co dają nowe technologie?

Zajrzyj do „Bazy wiedzy o odbiorach” znajdziesz tu odpowiedzi na dręczące Cię pytania. Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez klientów pytania. Kliknij i przeczytaj o co pytali inni kupujący nowe mieszkania.

Nie jesteś pierwszym i jedynym właścicielem nowego mieszkania. Przed Tobą były już tysiące innych, oni też mieli pytania i wątpliwości jak wygląda odbiór techniczny mieszkania, jak się przeprowadza kontrolę, co można usterkować na odbiorze mieszkania.

Skorzystaj z doświadczeń i pytań innych. Baza wiedzy o odbiorach technicznych mieszkań jest dla Ciebie.


Odwiedź nas na Facebooku

Fachowy Odbiór Mieszkania na facebook-u