Jak samemu sprawdzić mieszkanie

Jak samemu sprawdzić mieszkanie

Otrzymujesz wiadomość od dewelopera. Deweloper zaprasza Cię na odbiór techniczny mieszkania. Radość, długo wyczekiwany moment wreszcie nadszedł. Już za chwilę mieszkanie będzie Twoje. Będzie można zacząć wykańczanie mieszkania, zakupić całe wyposażenie i nareszcie zamieszkać, ale …

… ale teraz trzeba sprawdzić mieszkanie. Odebrać od dewelopera, jak to zrobić.

Osobisty odbiór techniczny mieszkania

Każdy może sprawdzić mieszkania, ponieważ widział jakieś mieszkanie i w zasadzie wie jak powinno wyglądać. Ściany, kąty pomiędzy ścianami, wylewki betonowe, okna, drzwi, elektryka, wentylacja, instalacje wod-kan. Wszystko to jest dosyć oczywiste do sprawdzenia. Ściany powinny być proste, podłogi równe, bez spękań i usterek. Gniazdka, włączniki, grzejniki powinny być na swoich miejscach. Drzwi wejściowe powinny się zamykać i otwierać. Do takiego sprawdzenia mieszkania można przystąpić samemu.

Jeżeli jednak …

Jeżeli jednak chcemy rzetelnie sprawdzić czy ściany są proste, równe, pionowe, czy kąty mają 90 stopni, czy wylewki betonowe są poziome i płaskie to musimy mieć do tego odpowiednie narzędzia. Narzędzia do odbiorów elementów mieszkania są opisane w Polskich Normach, nie są skomplikowane np. poziomica 2 metry, poziomica 1 metr, kątownik 1×0,5m, miara stalowa. To są zupełnie podstawowe narzędzia i przy ich pomocy sprawdzimy większość elementów budowlanych w mieszkaniu.

Oprócz narzędzi musimy znać dopuszczalne odchyłki opisane w Polskich Normach. Bez tej wiedzy nie będziemy wiedzieli czy 5mm odchyłki na długości 2m to dobrze czy źle, czy to jest już usterka czy jeszcze nie. Norm jest sporo, jeszcze są Wytyczne Techniczne w przypadkach których normy nie opisują. Na jeden odbiór techniczny mieszkania to duża ilość wiedzy do wchłonięcia, osoba bez wykształcenia i doświadczenia budowlanego będzie miała mętlik w głowie.

A jeszcze są usterki nietypowe

Usterki nietypowe to takie które nie są szczegółowo opisane w Polskich Normach, nie są oczywiste, skatalogowane. To usterki takie jak dziwne wykwity wilgoci lub pleśni na ścianach, zacieki z nieznanego źródła, nieregularne pęknięcia, itp.

Te usterki choć łatwe do naprawienia poprzez zatarcie tynkiem, zamalowanie farbą, umycie ściany, niewłaściwie rozpoznane mogą powracać, odnawiać się latami. Bez wykrycia prawdziwej przyczyny usterki, np. przecieku z dachu, z nieszczelnej instalacji, nie naprawimy jej skutecznie. Powierzchowne naprawy nic nie dadzą, usterka będzie się regularnie odnawiać.

Warto wynająć inżyniera

Wiedzy fachowej jest dużo, norm i przepisów budowlanych mnóstwo, narzędzi koniecznych do kontroli całkiem sporo. Szkoda wkładać mnóstwo wysiłku w jednorazowy odbiór techniczny mieszkania. Przy obecnych cenach mieszkań, koszt 250,00 zł za Fachowy Odbiór Mieszkania to wydatek niewielki. To ułamek procenta ceny mieszkania, a wydatek zapewnia spokój i pewność na lata użytkowania. Sprawdź cennik odbioru mieszkania cennik .

Pomoc inżyniera

Oferujemy pomoc inżyniera podczas odbioru technicznego mieszkania w Warszawie. Pomożemy wykryć usterki w Twoim mieszkaniu, sprawdzimy czy wszystko jest wykonane zgodnie z umową, Polskimi Normami, Prawem Budowlanym, przepisami budowlanymi.

Warto wynająć fachowca!


Zamów już teraz Fachowy Odbiór Mieszkania
i oszczędź sobie kłopotów z deweloperem


Napisali o nas w mediach

FOM w mediach

Usługa dostępna w całej Warszawie i okolicznych miastach:

Dzielnice Warszawy: Mokotów, Ursynów, Praga Północ, Praga Południe, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów.

Okoliczne miasta: Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Józefów, Otwock, Sulejówek, Zielonka, Ząbki, Marki, Wołomin, Kobyłka, Radzymin, Legionowo, Jabłonna, Brwinów, Nadarzyn, Tarczyn, Raszyn, Komorów, Łomianki, Błonie.


Masz pytania? Zastanawiasz się nad czymś? Chcesz dowiedzieć się co dzieje się podczas odbioru technicznego mieszkania, jakie normy, przepisy obowiązują budowlańców? Co dają nowe technologie?

Zajrzyj do „Bazy wiedzy o odbiorach” znajdziesz tu odpowiedzi na dręczące Cię pytania. Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez klientów pytania. Kliknij i przeczytaj o co pytali inni kupujący nowe mieszkania.

Nie jesteś pierwszym i jedynym właścicielem nowego mieszkania. Przed Tobą były już tysiące innych, oni też mieli pytania i wątpliwości jak wygląda odbiór techniczny mieszkania, jak się przeprowadza kontrolę, co można usterkować na odbiorze mieszkania.

Skorzystaj z doświadczeń i pytań innych. Baza wiedzy o odbiorach technicznych mieszkań jest dla Ciebie.


Odwiedź nas na Facebook-u