Odbiór mieszkań Warszawa

Odbiór mieszkań Warszawa

Dlaczego w Warszawie buduje się najwięcej nowych mieszkań i domów?

Warszawa to największe pojedyncze miasto w Polsce, z największą ilością mieszkańców i największą napływową liczbą mieszkańców. Według Wikipedii liczba ludności to 1.790.658 osób, powierzchnia 517 km2.

Czy to, aż tak dużo?

Większa od Warszawy jest konurbacja górnośląska, według Wikipedii liczba ludności to 2.127.400 osób, powierzchnia 1.468 km2. Konurbacja górnośląska to miasta Katowice [301,8 tyś. osób, 165 km2], Sosnowiec, Gliwice, Bytom, Zabrze, Ruda Śląska, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, a ponadto miasta: Zawiercie, Olkusz, Chrzanów, Oświęcim, Knurów, Łaziska Górne, Pyskowice.

Porównywalne jest aglomeracja Krakowska Według Wikipedii liczba ludności to 1.457.907 osób, powierzchnia 3.231 km2. Aglomeracja Krakowska to miasta Kraków [767 tyś. osób, 327 km2], Alwernia, Dobczyce, Kalwaria Zebrzydowska, Krzeszowice, Myślenice, Niepołomice, Olkusz, Skawina, Słomniki, Sułkowice, Świątniki Górne, Wadowice, Wieliczka, Zator, Trzebinia, Chrzanów, Babice.

Aglomeracja Trójmiejska według Wikipedii liczba ludności to 1.249.853 osób, powierzchnia 3.718 km2. Aglomeracja Trójmiejska to miasta Gdańsk [457 tyś. osób, 262 km2], Gdynia, Sopot, Reda, Rumia, Tczew, Krynica Morska, Wejherowo.

Oraz aglomeracja Łódzka według Wikipedii liczba ludności to 1.069.261 osób, powierzchnia 1.836 km2. Aglomeracja Łódzka to (miasta Łódź [737 tyś. osób, 293 km2], Zgierz, Pabianice, Ozorków, Aleksandrów, Konstantynów, Brzeziny, Głowno.

Jednak Warszawa jest największym miastem

Jednak jako pojedyncze miasto Warszawa jest najliczniejsza, największa, najdroższa, najobfitsza. Poza samym miastem stołecznym są liczne mniejsze miasta, które tworzą aglomerację Warszawską.

Aglomeracja warszawska to miasta (Warszawa, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Milanówek i Podkowa Leśna, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt i Wieliszew, Halinów i Sulejówek, Czosnów, Nowy Dwór Mazowiecki, Józefów, Karczew, Otwock i Wiązowna, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Piaseczno, Pruszków, Błonie, Izabelin, Leszno, Łomianki, Ożarów Mazowiecki, Stare Babice, Kobyłka, Marki, Radzymin, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Żyrardów).

Według Wikipedii liczba ludności aglomeracji warszawskiej w 2008 roku to 2.628.252 osób to zdecydowane pierwsze miejsce, powierzchnia 2.730 km2 to miejsce dopiero trzecie.

Warszawa jest stolicą Polski, w czasach komunistycznego centralizmu wszystko co najważniejsze było w Warszawie. To są jej korzenie, historyczne powody tych wszystkich „naj”.

Ale kto i co tworzy to „naj” dzisiaj?

Warszawa ma największą ilość mieszkańców stałych i największą napływową liczbą mieszkańców. Napływowi mieszkańcy to pracownicy warszawskich firm, którzy mieszkają w Warszawie od poniedziałku do piątku, a na weekend wracają do rodzinnego domu w Polsce. Szczególnie widać to na drogach dojazdowych do Warszawy w weekend.

To właśnie napływający mieszkańcy, przyjeżdżający w poszukiwani pracy w stolicy powodują rozwój rynku mieszkaniowego w Warszawie.

Dodatkowo do Warszawy przyjeżdża wielu obcokrajowców. Głównie to biznesmeni, pracownicy międzynarodowych korporacji, specjaliści konieczni do rozwoju firm w Polsce.

Wszyscy oni nakręcają „boom” mieszkaniowy w Warszawie.

Dlaczego w Warszawie buduje się najwięcej nowych mieszkań i domów?

Nowe mieszkania w Warszawie potrzebne są na przykład młodym małżeństwom i nowym rodzinom, które wyprowadzają się od swoich rodziców. Każde nowe, młode małżeństwo marzy o własnym M.

Nowe mieszkania są potrzebne powiększającym się rodzinom, których obecne lokum jest za ciasne, które potrzebują większej ilości pokoi. Pokój dla dziecka, gabinet do pracy zdalnej.

Nowe mieszkania są potrzebne na wynajem długoterminowy dla pracowników firm i korporacji.

Nowe mieszkania są potrzebne na wynajem krótkoterminowy apartamentów dla pracowników w delegacji do pracy, na konferencję lub szkolenia.

Nowe mieszkania są również potrzebne na wynajem krótkoterminowy apartamentów dla turystów z Polski i całego świata. Dla klientów serwisów internetowego najmu lokali tj. Booking, AirBnB, HomeAway, itp.

Domy jednorodzinne, bliźniaki, segmenty

Nowe domy są potrzebne powiększającym się rodzinom, których obecne lokum jest za ciasne, które potrzebują większej ilości pokoi lub które stać na przeprowadzkę z mieszkania do własnego domu.

Nowe domy są potrzebne osobom, które męczą się w ciasnym mieszkaniu w mieście, potrzebują większej przestrzeni do mieszkania i własnego zielonego trawnika dookoła domu.

Bogacące się społeczeństwo napędza biznes nieruchomości

Rozwijająca się gospodarka, wzrastające pensje, dobra akcja kredytowa pozytywnie wpływają na rynek nieruchomości. Niskie oprocentowanie lokat bankowych zachęca inwestorów do zakupu nieruchomości (ziemia, domy, mieszkania) w celach inwestycyjnych. Pieniądze przepływają z lokat bankowych na rynek nieruchomości. Ceny nieruchomości zawsze podążają za zmianami cen, za inflacją. Inflacja jest większa to i wzrost cen nieruchomości jest większy. Ten wzrost wartości zabezpiecza pieniądze przed utratą wartości. Same pieniądze nie waloryzują się, inflacja powoduje, że tracą na wartości. Te wszystkie impulsy nakręcają rynek nieruchomości w Warszawie, powodują wzrost cen.

Inwestorzy zagraniczni

Polski rynek nieruchomości dołącza do światowego rynku. Wzrost wartości nieruchomości, wzrost rentowności najmu długoterminowego i krótkoterminowego lokali przyciąga inwestorów zagranicznych. Polska przyciąga nie tylko inwestorów na pojedyncze nieruchomości, ale również fundusze inwestycyjne, które kupują całe budynki, a nawet całe osiedla. Z licznych wiadomości w mediach wyłania się obraz zmienionego rynku nieruchomości.

Artykuł z Forsal.pl

Artykuł z Business Insider

Zauważył to nawet nasz rząd. Rozważane jest wprowadzenie podatku od pustostanów. Fundusze inwestycyjne posiadające ogromne kapitały kupują całe osiedla w celach spekulacyjnych. Liczą na wzrost wartości nieruchomości, aby je potem sprzedać innemu funduszowi kapitałowemu w całości. Przez takie działania liczne mieszkania, a nawet całe budynki stoją puste i nie poprawiają i tak słabego nasycenia rynku mieszkaniami. Stąd pomysł na podatek od pustostanów, aby zmusić inwestorów do sprzedaży mieszkań na rynku, aby mogli się wprowadzić nowi mieszkańcy.

COVID-19

Pandemia rozłożyła na łopatki wszystkie najmy krótkoterminowe z serwisów Booking.com lub AirBnB. Zmiótł je Covid, znikły z rynku. Samoloty nie przewożą turystów, klienci nie odwiedzają naszego kraju, mieszkania opustoszały.

Pandemia koronawirusa wstrzymała na jakiś czas wzrost cen nieruchomości.

Jednak obecnie, kiedy widzimy, że pandemia powoli, ale jednak odpuszcza, ceny ruszyły w górę. Podczas pandemii ceny nieznacznie spadły, ale teraz poszły w górę i jest drożej niż przed koronawirusem.

Inflacja, stopy procentowe

Wzrost inflacji, cen nieruchomości oraz wzrost stóp procentowych obniżają możliwości kredytowe polskich rodzin. Ceny mieszkań rosną, zdolność kredytowa maleje, powoduje to przesunięcie klientów do rynku najmu. Nie stać ich na kupno, muszą wynająć, a to napędza rynek inwestycji w mieszkania pod wynajem. W konsekwencji dalszy wzrost zainteresowania funduszy inwestycyjnych nieruchomościami w Polsce, co może napędzić dalszy wzrost cen.

Wojna w Ukrainie

Jak wpłynie na rynek nieruchomości wojna w Ukrainie? Czy ceny spadną czy wzrosną, nie wiadomo, należy obserwować rozwój sytuacji. Dzisiaj trudno o odpowiedzi, wojna trwa i nie wiadomo jak się zakończy.

W jakim kierunku rozwinie się rynek nieruchomości?

Czy entuzjazm na rynku nieruchomości nadal będzie nakręcał ceny?

Czy nadal będzie rosło zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości?

W jakim kierunku pójdzie rynek mieszkań i domów?

Moja odpowiedź

Nie wiem jak będzie, przyszłości nie znam. Jednak wiem, że nieruchomości nadal będą sprzedawane i kupowane.

Jeżeli będziesz kupował nowe mieszkanie lub nowy dom, to będziesz potrzebował fachowej pomocy podczas kontroli nieruchomości. Zawsze będzie potrzebny odbiór mieszkań Warszawa, zrealizuje to Fachowy Odbiór Mieszkania.

Inżynier, specjalista może wspomóc Cię w wykryciu usterek i nieprawidłowości w Twojej nowej inwestycji, Twojego nowego mieszkania lub domu.

Odbiór mieszkań Warszawa

Warto wynająć fachowca!

Zamów pomoc fachowca


Zamów już teraz Fachowy Odbiór Mieszkania
i oszczędź sobie kłopotów z deweloperem


Napisali o nas w mediach

FOM w mediach


Odwiedź nas na Facebook-u

https://www.facebook.com/Fachowy-Odbi%C3%B3r-Mieszkania-2238425803076611/