Odbiór mieszkania

Odbiór mieszkania

Jak przygotować się na odbiór mieszkania od dewelopera?

Dostajesz pismo lub mail od dewelopera. Deweloper zaprasza Cię na odbiór techniczny mieszkania. Wyznaczył datę i godzinę odbioru technicznego. Zastanawiasz się co teraz masz zrobić. Jak pójść i sprawdzić mieszkanie, jeżeli na tym się nie znasz.

Szok!

Co teraz?

Czekasz na zakończenie budowy Twojego mieszkania, długo czekasz. Wreszcie nadszedł ten dzień, kiedy deweloper zaprasza Cię na odbiór techniczny. Chcesz sprawdzić mieszkanie jak najlepiej, żeby nie ponosić później dodatkowych kosztów. Chcesz mieć pewność, że Twoje mieszkanie jest dobrze wykonane, bez usterek, bez ukrytych wad.

Co zrobić, jak się przygotować?

Oto gotowy przepis na sukces.

1. Data odbioru

Data odbioru jest bardzo ważna, musisz mieć czas, żeby przygotować się do odbioru. Czy zrobisz to sam, czy z wujkiem, czy z fachowcem, musisz mieć czas na przygotowanie. Deweloper nie może narzucić bardzo krótkiego terminu odbioru, masz prawo do zorganizowania się przed odbiorem, wziąć ewentualny urlopu, zamówić fachowca do pomocy. Zwyczajowy termin to 7-14 dni przed odbiorem. Jeżeli decydujesz się na zatrudnienie fachowca to też musisz mieć trochę czasu na umówienie jego wizyty, nie da się tego zrobić z dnia na dzień.

Ustal dogodną dla Ciebie datę odbioru z deweloperem!

2. Dokumenty do odbioru

Podstawowym dokumentem niezbędnym do odbioru mieszkania jest umowa kupna mieszkania do której są załączone standard wykończenia mieszkania oraz plany mieszkania. Jeżeli uda się uzyskać od dewelopera więcej planów np. instalacji elektrycznej, instalacji centralnego ogrzewania, miejsca postojowego w garażu, komórki lokatorskiej to będzie można dokładniej je sprawdzić. Nie ma co liczyć na dewelopera, że przyniesie plany. Deweloper będzie miał tylko protokół odbioru, ponieważ na tym tylko mu zależy. Na szczegółowych planach zależy tylko klientowi i to klient musi zadbać o ich skompletowanie.

Jeżeli były wprowadzane zmiany lokatorskie to koniecznie trzeba wziąć ze sobą dokumenty ze zmianami uzgodnionymi z deweloperem.

Skompletuj potrzebną dokumentację!

3. Zamówienie fachowca do pomocy

Deweloper nie może zabronić przyprowadzenia fachowca do pomocy podczas odbioru mieszkania. Zatrudniony inżynier pomoże sprawdzić zgodność wykonania mieszkania z projektem, standardem wykończenia, planami mieszkania, które masz ze sobą. Dodatkowo sprawdzi zgodność wykonania z Polskimi Normami i warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlanych, których nikt inny nie ma podczas odbioru.

Umów wizytę fachowca!

4. Ile czasu trwa odbiór mieszkania

Niektórzy deweloperzy ustalają w zaproszeniu dopuszczalny czas trwania obioru, zazwyczaj to jest 60 minut. Z doświadczenia wiemy, że sprawdzenie mieszkania do 60m2 trwa właśnie około 1 godziny. Czas może się przedłużyć, gdy w mieszkaniu jest dużo usterek. Dokładne spisywanie i odczytywanie może przedłużyć ten czas do 1,5 godziny, a niekiedy jeszcze dłużej.

Kontrola pionowego zamontowania okna

Nie daj się poganiać na odbiorze!

5. Ocena zgodności z normami i przepisami budowlanymi

Oprócz znalezienia usterek trzeba jeszcze udowodnić przed wykonawcą i deweloperem ich niezgodność z przepisami. Wykonawca budynku nie jest chętny do ich wpisywania do protokołu, ponieważ są to dla niego dodatkowe roboty. Do tego konieczne są narzędzia, które przyniesie ze sobą fachowiec.

Sprawdź zgodność wykonania z normami!

6. Ocena ważności usterek

Jeżeli nagli Cię czas i chcesz szybko zacząć wykańczanie mieszkania, to nie musisz wpisywać wszystkich usterek do protokołu. Fachowiec pomoże Ci ocenić które usterki są krytyczne, które ważne, a które można pominąć. Z niektórych usterek można bezkarnie zrezygnować, bo będziesz wyburzał ściany które są krzywe lub chcesz zrobić gładzie w całym mieszkaniu. Krytycznie ważne usterki będą uciążliwe przez cały okres użytkowania mieszkania i koniecznie należy je wpisać do protokołu odbioru, aby zajął się nimi deweloper (np. źle działająca wentylacja, źle zamontowane okna lub drzwi wejściowe).

Uszereguj ważność usterek!

7. Protokół odbioru

Do protokołu wpisujemy wszystkie usterki uzgodnione z deweloperem, że są usterkami. Jeżeli nie chcesz wpisywać niektórych usterek, to nie ma takiego obowiązku. Wszystkie usterki powinny mieć wyznaczony i zapisany termin ich usunięcia. Protokół odbioru jest podpisywany przez przedstawiciela dewelopera. Do protokołu wpisuje się również liczniki mediów tj. numer i stan wodomierza wody zimnej, numer i stan wodomierza wody ciepłej, numer i stan licznika ciepła, numer i stan gazomierza.

Jeżeli stan mieszkania lub ilość usterek nie pozwala na dokonanie odbioru mieszkania to nie podpisuj protokołu odbioru. Wszystkie usterki spisuje się w protokole ze spotkania, również wpisuje się datę ich usunięcia oraz datę ponownego odbioru technicznego.W ocenie czy możliwy jest odbiór mieszkania w takim stanie pomoże Ci fachowiec.

Specjalista pomoże sprawdzić wszystkie elementy mieszkania, zadba o właściwą kolejność i kompletność kontroli, zwróci uwagę na najważniejsze usterki.

Przeczytaj dokładnie treść protokołu odbioru przed podpisaniem!

Jeżeli nie jesteś pewien czy potrafisz to wszystko sprawdzić, dopilnować, ogarnąć, to …

Warto wynająć fachowca!

Zamów pomoc fachowca


Zamów już teraz Fachowy Odbiór Mieszkania
i oszczędź Sobie kłopotów z deweloperem.


Napisali o nas w mediach

FOM w mediach

Baza wiedzy o odbiorach


Zobacz nasz profil na Facebook-u

https://www.facebook.com/Fachowy-Odbi%C3%B3r-Mieszkania-2238425803076611/