Odbiór mieszkań

Odbiór mieszkań – grzyby i pleśnie

Grzyby i pleśnie – dlaczego są groźne

„Moje dom to moja twierdza”, „Nie ma jak w domu”, „Home, sweet home” tak myślimy o naszych domach, mieszkaniach. Dom, mieszkanie kojarzą nam się z bezpieczeństwem, wygodą, relaksem, odpoczynkiem. Czasami jednak jest dramatycznie inaczej.

Jeżeli nasze mieszkanie, nasz dom jest niewłaściwie użytkowane, niewłaściwie utrzymywane może stanowić dla nas realne zagrożenie. Jednym z niedocenianych zagrożeń jest wadliwie działająca lub zupełnie nie działająca wentylacja.

Co może się zdarzyć jeżeli w naszym mieszkaniu nie działa wentylacja?

Niekorzystnych efektów może być kilka:

  • brak usuwania nieprzyjemnych zapachów z kuchni i łazienki,
  • brak usuwania wilgoci z kuchni, łazienki i całego mieszkania,
  • brak cyrkulacji powietrza w mieszkaniu,
  • nieświeże powietrze, zaduch,
  • odczucie dużej wilgotności w mieszkaniu,
  • wilgoć, skroplona woda na szybach,
  • wilgoć, skroplona woda na ścianach,
  • naloty pleśniowe na ścianach.

Te wszystkie efekty, oprócz ostatniego, są przykre, uciążliwe, nieprzyjemne, ale nie są niebezpieczne.

Jeżeli jednak dojdą do tego wszystkiego jeszcze naloty pleśniowe, to mamy problem, nasze życie i zdrowie jest zagrożone. Jednym z poważnych zagrożeń dla życia i zdrowia w mieszkaniach i domach są grzyby i pleśnie.

W mieszkaniu mogą występować grzyby i pleśnie, koniecznie musimy je wykryć i unieszkodliwić.

Grzyby i pleśnie powstają w pomieszczeniach w których występują sprzyjające dla ich rozwoju warunki. Rozwijają się w miejscach w których przez długi czas utrzymuje się duża wilgotność i umiarkowana temperatura. Do zawilgoconej, mokrej ściany przywiera kurz i inne cząstki organiczne, a to jest doskonałe miejsce do rozwoju pleśni. Rozwijające się grzyby i pleśnie wydzielają w pomieszczeniu toksyny, które szkodliwie oddziałują na nasz organizm. Zagrzybione ściany mogą powodować problemy zdrowotne, ich pojawienie wymaga natychmiastowej reakcji celem usunięcia.

Zagrożenie dla zdrowia

Mykotoksyny (bardzo silne trucizny pochodzenia roślinnego) wytwarzane przez pleśnie i grzyby rozwijające się w zawilgoconych pomieszczeniach mogą być przyczyną wielu różnych, groźnych chorób.

Najczęstsze choroby wywoływane grzybem to:

  • choroby dróg oddechowych,
  • choroby alergiczne,
  • bóle głowy,
  • chroniczne przemęczenie,
  • podrażnienie skóry i oczu,
  • kłopoty z koncentracją,
  • choroby układu kostnego,
  • uszkodzenie wątroby i nerek.

Pojawienie się wykwitów grzyba wymaga natychmiastowego działania.

Przyczyna powstawania grzybów i pleśni

Najczęstsze przyczyny to:

  • Źle działająca wentylacja. To wentylacja działająca w przeciwną stronę, nadmuchująca powietrze do pomieszczeń lub nie działająca wentylacja, brak przepływu powietrza z pomieszczeń na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja w mieszkaniu pobiera powietrze z zewnątrz poprzez nieszczelności w oknach lub zamontowane nawiewniki powietrza, a następnie wyrzucająca zużyte powietrze przez kratki wentylacyjne w kuchni, łazienkach, wc na zewnątrz. Dobrze działająca wentylacja zapewnia odpowiedni obieg powietrza i odpowiednią ilość wymienianego powietrza.
  • Zawilgocenie od przeciekającego dachu. Woda opadowa przedostaję się z dachu poprzez sufit lub ściany do mieszkania. Spowodowane jest to niewłaściwym wykonaniem izolacji przeciwwodnej dachu lub niewłaściwym odprowadzaniem wody z dachu do rynien.
  • Zawilgocenie od przeciekającej instalacji wodno-kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania. Woda z nieszczelności instalacji wod-kan lub c.o. przedostaje się do mieszkania poprzez ściany, sufit lub pod wylewka betonową
zacieki na ścianach
zalania od tarasu lub nieszczelnej instalacji
wilgoć od fundamentów

Jak sobie poradzić

Najpierw musimy wykryć przyczynę zawilgocenia mieszkania. Czy jest spowodowana awarią instalacji, przeciekaniem dachu czy źle działającą wentylacją. Usuwamy przyczynę zawilgocenia i wysuszamy mieszkanie. Suszenie wspomagamy dogrzewając mieszkanie, silniej wentylując lub wstawiając osuszacze powietrza. W zależności od stopnia rozwoju grzybów i pleśni w mieszkaniu usuwamy je preparatami chemicznymi lub przy silnym zagrzybieniu usuwamy cały zainfekowany tynk, stosujemy preparaty chemiczne, nakładamy nowy tynk.

anemometr - pomiar wentylacji

Niezbędny element wentylacji mieszkania

Oprócz sprawnej wentylacji wyciągającej zużyte powietrze z mieszkania, konieczne jest dostarczenie świeżego powietrza do mieszkania. Obecnie stosowane okna PVC są szczelne i same nie przepuszczają powietrza, konieczne jest stosowanie nawiewników powietrza.

Jak znaleźć przyczynę i ocenić stopień zagrzybienia

Przyczyn zawilgocenia może być kilka, objawy mogą być jednoznaczne, ale przyczyny mogą być niejasne. Aby właściwie ocenić i wykryć przyczynę zawilgocenia mieszkania najlepiej zatrudnić fachowca, który pomoże zdiagnozować problem, znaleźć przyczynę i zaplanować środki zaradcze.

Warto wynająć fachowca!


Zamów już teraz Fachowy Odbiór Mieszkania
i oszczędź Sobie kłopotów z deweloperem.


Napisali o nas w mediach

FOM w mediach

Baza wiedzy o odbiorach

Masz pytania? Zastanawiasz się nad czymś? Chcesz dowiedzieć się co dzieje się podczas odbioru technicznego mieszkania, jakie normy, przepisy obowiązują budowlańców? Co dają nowe technologie?

Zajrzyj do „Bazy wiedzy o odbiorach” znajdziesz tu odpowiedzi na dręczące Cię pytania. Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez klientów pytania. Kliknij i przeczytaj o co pytali inni kupujący nowe mieszkania.

Nie jesteś pierwszym i jedynym właścicielem nowego mieszkania. Przed Tobą były już tysiące innych, oni też mieli pytania i wątpliwości jak wygląda odbiór techniczny mieszkania, jak się przeprowadza kontrolę, co można usterkować na odbiorze mieszkania.

Skorzystaj z doświadczeń i pytań innych. Baza wiedzy o odbiorach technicznych mieszkań jest dla Ciebie.


Odwiedź nas na Facebook-u

Fachowy Odbiór Mieszkania na facebook-u