Odbiór mieszkań

Odbiór mieszkań – grzyby i pleśnie

Grzyby i pleśnie – dlaczego są groźne

“Moje mieszkanie to moja twierdza”, “Nie ma jak w domu”, “Home, sweet home” to najczęstsze odczucia o naszym mieszkaniu. Dom, mieszkanie kojarzy nam się z bezpieczeństwem, wygodą, relaksem, odpoczynkiem. Czasami jest dramatycznie inaczej.

Jeżeli nasze mieszkanie nie jest właściwie użytkowane, utrzymywane może stanowić dla nas zagrożenie. Jeżeli nie działa w naszym mieszkaniu wentylacja. To mamy problem, nasze życie i zdrowie jest zagrożone. Jednym z zagrożeń występujących w mieszkaniach i domach są grzyby i pleśnie.

W mieszkaniu mogą występować grzyby i pleśnie, koniecznie musimy je wykryć i unieszkodliwić.

Grzyby i pleśnie powstają w pomieszczeniach w których występują sprzyjające dla ich rozwoju warunki. Rozwijają się w miejscach w których przez długi czas utrzymuje się duża wilgotność i umiarkowana temperatura. Do mokrej ściany przywiera kurz i inne cząstki organiczne, a to jest doskonałe miejsce do rozwoju pleśni. Rozwijające się grzyby i pleśnie wydzielają w pomieszczeniu toksyny, które szkodliwie oddziałują na nasz organizm. Zagrzybione ściany mogą powodować problemy zdrowotne, ich pojawienie wymaga natychmiastowej reakcji celem usunięcia.

Zagrożenie dla zdrowia

Mykotoksyny (bardzo silne trucizny pochodzenia roślinnego) wytwarzane przez pleśnie i grzyby rozwijające się w zawilgoconych pomieszczeniach mogą być przyczyną wielu różnych chorób.

Najczęstsze choroby wywoływane grzybem to:

 • choroby dróg oddechowych,
 • choroby alergiczne,
 • bóle głowy,
 • chroniczne przemęczenie,
 • podrażnienie skóry i oczu,
 • kłopoty z koncentracją,
 • choroby układu kostnego,
 • uszkodzenie wątroby i nerek.

Pojawienie się wykwitów grzyba wymaga natychmiastowego działania.

Przyczyna powstawania grzybów i pleśni

Najczęstsze przyczyny to:

 • Źle działająca wentylacja. To wentylacja działająca w przeciwną stronę, nadmuchująca powietrze do pomieszczeń lub nie działająca wentylacja, brak przepływu powietrza z pomieszczeń na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja w mieszkaniu pobiera powietrze z zewnątrz poprzez nieszczelności w oknach lub zamontowane nawiewniki powietrza, a następnie wyrzucająca zużyte powietrze przez kratki wentylacyjne w kuchni, łazienkach, wc na zewnątrz. Dobrze działająca wentylacja zapewnia odpowiedni obieg powietrza i odpowiednią ilość wymienianego powietrza.
 • Zawilgocenie od przeciekającego dachu. Woda opadowa przedostaję się z dachu poprzez sufit lub ściany do mieszkania. Spowodowane jest to niewłaściwym wykonaniem izolacji przeciwwodnej dachu lub niewłaściwym odprowadzaniem wody z dachu do rynien.
 • Zawilgocenie od przeciekającej instalacji wodno-kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania. Woda z nieszczelności instalacji wod-kan lub c.o. przedostaje się do mieszkania poprzez ściany, sufit lub pod wylewka betonową

Jak sobie poradzić

Najpierw musimy wykryć przyczynę zawilgocenia mieszkania. Czy jest spowodowana awarią instalacji, przeciekaniem dachu czy źle działającą wentylacją. Usuwamy przyczynę zawilgocenia i wysuszamy mieszkanie. Suszenie wspomagamy dogrzewając mieszkanie, silniej wentylując lub wstawiając osuszacze powietrza. W zależności od stopnia rozwoju grzybów i pleśni w mieszkaniu usuwamy je preparatami chemicznymi lub przy silnym zagrzybieniu usuwamy cały zainfekowany tynk, stosujemy preparaty chemiczne, nakładamy nowy tynk.

Jak znaleźć przyczynę i ocenić stopień zagrzybienia

Przyczyn zawilgocenia jest kilka, objawy mogą być jednoznaczne, ale przyczyny mogą być niejasne. Aby właściwie ocenić i wykryć przyczynę zawilgocenia mieszkania najlepiej zatrudnić fachowca, który pomoże zdiagnozować problem, znaleźć przyczynę i zaplanować środki zaradcze

Warto wynająć fachowca!


Zamów już teraz Fachowy Odbiór Mieszkania
i oszczędź Sobie kłopotów z deweloperem.


Napisali o nas w mediach

FOM w mediach

Baza wiedzy o odbiorach