Pomiar powierzchni mieszkania

Jak wykonuje się pomiar powierzchni mieszkania

Pomiar mieszkania jest niezwykle ważny, ponieważ tu może dochodzić do dużych nieścisłości lub naciągnięć, które bardzo znacznie przekładają się na finanse. „Pomyłkowe” doliczenie 1 m2 więcej do powierzchni mieszkania, przy obecnych cenach mieszkań może kosztować nawet 20.000 złotych. A co jeżeli „pomyłka” będzie jeszcze większa?

Zmierzyć powierzchnię mieszkanie nie jest łatwo, ale przy dużej dozie samozaparcia każdy sobie z tym poradzi. Potrzebujesz do tego koniecznie rzut (rysunek) architektoniczny mieszkania oraz miarę.

Pomiarów dokonujemy taśmą stalową lub taśmą z włókna szklanego lub dalmierzem laserowym (dzisiaj tylko tym się wykonuje pomiaru). Mieszkania dzielimy na rysunku na kwadraty, prostokąty, trójkąty i dokonujemy pomiarów długości boków tych figur w mieszkaniu. Wymiary nanosimy na rysunek, policzone powierzchnie (kwadratów, prostokątów, trójkątów) dodajemy do siebie, odejmujemy powierzchnie pod skosami i w wyniku mamy powierzchnię mieszkania.

Obowiązujące przepisy i normy

Obecnie obowiązujące są dwa sposoby dokonywania pomiarów powierzchni.

W okresie od 2012 r. do września 2020 r. obowiązywało Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego z dnia 25 kwietnia 2012 r. oraz norma PN-ISO 9836:1997.

Jeśli wniosek został złożony po 19 września 2020 r. powierzchnia użytkowa powinna zostać obliczona zgodnie z przepisami Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego oraz normy PN-ISO 9836:2015-12.

Metodyka pomiarów

Więcej szczegółów dotyczących pomiarów powierzchni wynikają treści norm PN-ISO 9836:1997 oraz PN-ISO 9836:2015-12.

Pole powierzchni podaje się w m2 z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Powierzchnia kondygnacji netto [także powierzchnia użytkowa] jest obliczana dla wymiarów mieszkania, budynku w stanie wykończonym z tynkami, na poziomie podłogi. Powierzchnia kondygnacji netto stanowi pojęcie nadrzędne wobec powierzchni użytkowej, stąd zasady ustalania powierzchni kondygnacji netto mają też znaczenie dla ustalania powierzchni użytkowej.

Powierzchnię użytkową budynku pomniejsza się o powierzchnię: przekroju poziomego wszystkich wewnętrznych przegród budowlanych, przejść i otworów w tych przegrodach, przejść w przegrodach zewnętrznych, balkonów, tarasów, loggii, schodów wewnętrznych i podestów w lokalach mieszkalnych wielopoziomowych, nieużytkowych poddaszy. Z kolei powierzchnię użytkową budynku powiększa się o powierzchnię: antresol, ogrodów zimowych oraz wbudowanych, ściennych szaf, schowków i garderób.

Różnice

Duże różnice występują w obliczaniu powierzchni zajmowanej przez ścianki wewnętrzne (ścianki działowe), które mogą zostać zdemontowane lub przesunięte. Ścianki, które nie są ścianami konstrukcyjnymi budynku lub innymi jego stałymi elementami (np. pionem wentylacyjnym).

Według starszej normy PN-ISO 9836:1997, do powierzchni mieszkania wliczane są także elementy nadające się do demontażu takie jak: ścianki działowe, rury, kanały. Jest to jedno z najbardziej dyskusyjnych zagadnień dotyczących ustalania powierzchni użytkowej.

Od września 2020 r. zgodnie z treścią rozporządzenia powierzchnię użytkową budynku pomniejsza się o powierzchnię przekroju poziomego wszystkich wewnętrznych przegród budowlanych. Tak więc do powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego nie wlicza się ścian wewnętrznych. Dodatkowo treść normy PN-ISO 9836:2015-12, do której odsyłają przepisy rozporządzenia, nie pozwalają na wliczanie powierzchni pod ścianami wewnętrznymi do powierzchni użytkowej.

Najprościej mówiąc, do września 2020 r. przepisy pozwalały wliczać te powierzchnie do powierzchni użytkowej, natomiast od września 2020 r. nowe przepisy nie pozwalają ich doliczać.

Porada!

Twoją rolą jest sprawdzić i zakwestionować powierzchnię mieszkania podaną przez dewelopera. Ty nie musisz robić obmiaru mieszkania, co do milimetra kwadratowego. To deweloper musi udowodnić, za pomocą pomiaru sporządzonego przez uprawnionego geodetę, że jego powierzchnia jest podana rzetelnie i dokładnie.

Jeżeli deweloper nie chce uznać Twoich zarzutów, co do powierzchni mieszkania i nie załatwia sprawy polubownie, zawsze pozostaje droga sądowa. Sąd powołuje biegłego sądowego (uprawnionego geodetę), który dokonuje pomiaru i przedstawia wyniki sądowi. Wielkość pomyłki, a co za tym idzie kwota za nadpłacone metry powie Ci czy warto walczyć w sądzie czy nie.

Np. 2m2 nie odjęte za powierzchnię pod skosami x 15.000 zł/m2 na pewno są już warte zgłoszenia sądowi.


Lepiej niech sprawdzi to fachowiec

Oferujemy pomoc inżyniera podczas odbioru technicznego mieszkania w Warszawie. Pomożemy wykryć usterki w Twoim mieszkaniu, sprawdzimy czy wszystko jest wykonane zgodnie z umową, Polskimi Normami, Prawem Budowlanym, przepisami budowlanymi.

Warto wynająć fachowca!


Zamów już teraz Fachowy Odbiór Mieszkania
i oszczędź sobie kłopotów z deweloperem


Napisali o nas w mediach

FOM w mediach

Usługa dostępna w całej Warszawie i okolicznych miastach:

Dzielnice Warszawy: Mokotów, Ursynów, Praga Północ, Praga Południe, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów.

Okoliczne miasta: Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Józefów, Otwock, Sulejówek, Zielonka, Ząbki, Marki, Wołomin, Kobyłka, Radzymin, Legionowo, Jabłonna, Brwinów, Nadarzyn, Tarczyn, Raszyn, Komorów, Łomianki, Błonie.


Masz pytania? Zastanawiasz się nad czymś? Chcesz dowiedzieć się co dzieje się podczas odbioru technicznego mieszkania, jakie normy, przepisy obowiązują budowlańców? Co dają nowe technologie?

Zajrzyj do „Bazy wiedzy o odbiorach” znajdziesz tu odpowiedzi na dręczące Cię pytania. Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez klientów pytania. Kliknij i przeczytaj o co pytali inni kupujący nowe mieszkania.

Nie jesteś pierwszym i jedynym właścicielem nowego mieszkania. Przed Tobą były już tysiące innych, oni też mieli pytania i wątpliwości jak wygląda odbiór techniczny mieszkania, jak się przeprowadza kontrolę, co można usterkować na odbiorze mieszkania.

Skorzystaj z doświadczeń i pytań innych. Baza wiedzy o odbiorach technicznych mieszkań jest dla Ciebie.


Odwiedź nas na Facebooku

Fachowy Odbiór Mieszkania na facebook-u