Protokół odbioru mieszkania

Protokół odbioru mieszkania

Czym jest protokół odbioru mieszkania?

Zakup mieszkania rozpoczyna się podpisaniem umowy zakupu z deweloperem. W umowie zakupu nieruchomości od dewelopera jest zapis o tym, że po wybudowaniu inwestycji zostaną wyznaczone terminy odbioru technicznego mieszkania. Odbiór techniczny to komisyjne spotkanie (kupujący, deweloper, wykonawca) podczas którego sprawdza się mieszkanie i stwierdza, że jest wykonane właściwie. Wszystko to jest potwierdzone protokołem odbioru mieszkania.

Co powoduje podpisanie protokołu?

Protokół odbioru mieszkania to dokument który zamyka etap budowy mieszkania i rozpoczyna etap kończenia zakupu. Jest dokumentem niezbędnym do podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości z dewelopera na kupującego.

Od tego momentu jesteś już bardziej właścicielem mieszkania. Jeszcze nie jest Twoje, ale już zaczynasz ponosić koszty administracyjne tj. czynsz, centralne ogrzewanie, woda ciepła, woda zimna oraz koszty prądu do Zakładu Energetycznego.

Jak wygląda protokół odbioru mieszkania

Protokół jest dokumentem dewelopera. W zasadzie zawsze przedstawiciel dewelopera przychodzi z drukiem protokołu odbioru mieszkania. Wzór zależy od dewelopera, każdy może być inny, jednak są one podobne pod względem treści.

Protokół opisuje kto od kogo odbiera (kupujący od dewelopera), co odbiera (mieszkanie, pod adresem, w inwestycji, o powierzchni, składające się z pokoi, kuchni, łazienki, balkonu, itd.), jakie są usterki zauważone podczas odbioru, termin usunięcia usterek i na końcu podpisy uczestników odbioru kwitujące dokonanie odbioru mieszkania.

Jeżeli deweloper nie ma ze sobą druku protokołu, inspektor z Fachowego Odbiór Mieszkania sporządza go osobiście na naszym druku.

Taki dokument może wyglądać tak:

lub tak

Czy podpisanie protokołu jest ważne?

Podpisanie protokołu kończy budowę, mieszkanie przechodzi na Twój stan. Wszystkie usterki które nie zostały wykryte podczas odbioru technicznego będziesz musiał naprawiać sam.

Oczywiście nadal obowiązuje rękojmia lub gwarancja dewelopera lecz nie obejmuje ona usunięcia wielu usterek, które mogą zostać wykryte i zgłoszone podczas odbioru technicznego mieszkania.

Warto wynająć fachowca!


Zamów już teraz Fachowy Odbiór Mieszkania
i oszczędź Sobie kłopotów z deweloperem.


Napisali o nas w mediach

FOM w mediach

Usługa dostępna w całej Warszawie i okolicznych miastach:

Dzielnice Warszawy: Mokotów, Ursynów, Praga Północ, Praga Południe, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów.

Okoliczne miasta: Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Józefów, Otwock, Sulejówek, Zielonka, Ząbki, Marki, Wołomin, Kobyłka, Radzymin, Legionowo, Jabłonna, Brwinów, Nadarzyn, Tarczyn, Raszyn, Komorów, Łomianki, Błonie.


Baza wiedzy o odbiorach