Protokół odbioru mieszkania

Protokół odbioru mieszkania

Czym jest protokół odbioru mieszkania?

Po ukończeniu budowy deweloper powinien zaprosić Ciebie jako właściciela do oceny wyglądu lokalu. Na tym spotkaniu powinien być do podpisania również protokół odbioru mieszkania od dewelopera. Dotyczy on stanu nieruchomości, dlatego też powinny zostać w nim opisane wszystkie wady, jakie zostały przez Ciebie zauważone. Niezwykle istotne jest, aby wszystkie niedociągnięcia czy rysy zostały zapisane w tym dokumencie, ponieważ jest to gwarancja tego, że jesteś świadomy tego, jak lokal wygląda i ma to moc wiążącą. Aby faktycznie wszystkie niedoskonałości uchwycić, zgłoś się do fachowca, który ma prawo być razem z Tobą na takim spotkaniu. W dokumencie powinny się znaleźć m.in.:

  • Dane nieruchomości i ewentualnych przynależności w postaci np. komórki lokatorskiej,
  • Spis potwierdzonych usterek,
  • Ustalenia pomiędzy stronami,
  • Data i dane zarówno przyszłego właściciela, jak i dewelopera.

W przypadku wykrycia wad w trakcie odbioru technicznego mieszkania deweloper musi odnieść się do nich w terminie nie dłuższym niż 14 dni. Co więcej, powinien on naprawić usterki w ciągu 30 dni od momentu, w którym zakończyło się spotkanie związane z wypełnieniem protokołu.

Zakup mieszkania rozpoczyna się podpisaniem umowy zakupu z deweloperem. W umowie zakupu nieruchomości od dewelopera jest zapis o tym, że po wybudowaniu inwestycji zostaną wyznaczone terminy odbioru technicznego mieszkania. Odbiór techniczny to komisyjne spotkanie (kupujący, deweloper, wykonawca) podczas którego sprawdza się mieszkanie pod względem technicznym i stwierdza, że jest wykonane właściwie. Wszystko to zostaje potwierdzone protokołem odbioru mieszkania.

Jakie konsekwencje powoduje podpisanie protokołu?

Protokół odbioru mieszkania to dokument, który zamyka etap budowy mieszkania i rozpoczyna etap finalizacji zakupu. Jest dokumentem niezbędnym do podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości z dewelopera na kupującego. To deweloper potrzebuje okazać podpisany protokół u notariusza.

Od tego momentu jesteś już bardziej właścicielem mieszkania. Jeszcze nie jest Twoje, ale już zaczynasz ponosić koszty administracyjne tj. czynsz, centralne ogrzewanie, woda ciepła, woda zimna oraz koszty prądu do Zakładu Energetycznego.

Jak wygląda protokół odbioru mieszkania

Protokół jest dokumentem dewelopera. W zasadzie zawsze przedstawiciel dewelopera przychodzi z drukiem protokołu odbioru mieszkania. Wzór zależy od dewelopera. Protokoły może być inne, jednak są podobne pod względem treści. Protokół odbioru technicznego stwierdza, że znany jest kupującemu stan techniczny mieszkania i kupujący potwierdza ten fakt podpisując protokół.

Protokół opisuje kto od kogo odbiera (kupujący od dewelopera), co odbiera (mieszkanie, pod adresem, w inwestycji, o powierzchni, składające się z pokoi, kuchni, łazienki, balkonu, itd.), jakie są usterki zauważone podczas odbioru, termin usunięcia usterek i na końcu podpisy uczestników odbioru kwitujące dokonanie odbioru mieszkania.

Jeżeli deweloper nie ma ze sobą druku protokołu, inspektor z Fachowego Odbiór Mieszkania sporządza go osobiście na naszym druku.

Taki dokument może wyglądać tak:

lub tak

Czy podpisanie protokołu jest ważne?

Podpisanie protokołu kończy budowę, mieszkanie przechodzi na Twój stan. Wszystkie usterki które nie zostały wykryte podczas odbioru technicznego będziesz musiał naprawiać sam.

Oczywiście nadal obowiązuje rękojmia lub gwarancja dewelopera lecz nie obejmuje ona usunięcia wielu usterek, które mogą zostać wykryte i zgłoszone podczas odbioru technicznego mieszkania.

Warto wynająć fachowca!

Zamów pomoc fachowca


Zamów już teraz Fachowy Odbiór Mieszkania
i oszczędź sobie kłopotów z deweloperem


Napisali o nas w mediach

FOM w mediach

Usługa dostępna w całej Warszawie i okolicznych miastach:

Dzielnice Warszawy: Mokotów, Ursynów, Praga Północ, Praga Południe, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów.

Okoliczne miasta: Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Józefów, Otwock, Sulejówek, Zielonka, Ząbki, Marki, Wołomin, Kobyłka, Radzymin, Legionowo, Jabłonna, Brwinów, Nadarzyn, Tarczyn, Raszyn, Komorów, Łomianki, Błonie.Odwiedź nas na Facebook-u

https://www.facebook.com/Fachowy-Odbi%C3%B3r-Mieszkania-2238425803076611/