Przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia
Historia przenoszenia kuchni z aneksu kuchennego do pomieszczenia
1. Początek
W nowym mieszkaniu w Warszawskim Ursusie kuchnia była zlokalizowana jako aneks przy salonie. Klienci zdecydowali się na przeniesienie kuchni z aneksu do osobnego pomieszczenia. Tym pomieszczeniem była sypialnia zlokalizowana koło łazienki.
2. Zgoda dewelopera
Klienci wystąpili o zgodę dewelopera na przeniesieni kuchni do innego pomieszczenia. Deweloper wyraził zgodę, załącznikiem graficznym do zgody był plan mieszkania z naniesioną nową lokalizacją kuchni. Przeniesieni kuchni zostało wykonane przez ekipy wykonawcy. W nowej lokalizacji kuchni umiejscowiono wszystkie konieczne instalacje. Wszystko było dobrze i zgodnie z procedurami do czasu odbioru technicznego mieszkania.
3. Odbiór techniczny mieszkania
Podczas odbioru technicznego mieszkania nasz inspektor stwierdził, że do nowej lokalizacji kuchni nie została doprowadzona instalacja wentylacji. Przedstawicielka dewelopera stwierdziła, że klienci mogą doprowadzić sobie wentylację z dawnego aneksu kuchennego. Doprowadzenie kanału wentylacji należy wykonać jako poziomy kanał umiejscowiony pod sufitem lub w suficie podwieszanym. Klienci byli zaskoczeni, spodziewali się, że zmiana projektowa wykonana i zaakceptowana przez dewelopera będzie zgodna z przepisami. Klienci nie zgadzali się z tym stanowiskiem dewelopera. Chcieli mieć wentylację w nowej kuchni.
4. Czy to jest zgodne z przepisami
Zgodnie przepisami budowlanymi kuchni musi być wyposażona w kanał wentylacyjny odprowadzający zużyte powietrze poza budynek. Obecnie w kuchniach stosuje się dwa kanały wentylacyjne. Jeden do wentylacji pomieszczenia drugi do odprowadzania powietrza z okapu.
5. Jakie przepisy to regulują
Reguluje to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz przywołana w nim Polska Norma. PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej Wymagania.
Zapisy normy:
2.1.1. Układ wentylacji mieszkań powinien zapewniać co najmniej:
a) doprowadzanie powietrza zewnętrznego do pokojów mieszkalnych oraz kuchni z oknem zewnętrznym;
b) usuwanie zużytego powietrza z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego.
2.1.8. Odpływ powietrza z kuchni, łazienek, ustępów oraz pomocniczych pomieszczeń bezokiennych powinien być zapewniony przez otwory wywiewne, usytuowane w górnej części ściany i przyłączone do pionowych przewodów wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej zgodnie z 2.1.4. Do poszczególnych pionów wentylacyjnych powinny być przyłączone tylko pomieszczenia o tym samym charakterze (kuchenne, sanitarno-higieniczne itd.). Nie dopuszcza się wykorzystywania pionów obsługujących mieszkania do usuwania powietrza z pomieszczeń niemieszkalnych (piwnice, pralnie, suszarnie itp.).
6. Co to znaczy
Znaczy to, że zgodnie przepisami w wydzielonej kuchni musi być otwór wentylacyjny podłączony do indywidualnego pionu wentylacyjnego. Nie może być kuchni bez wentylacji. Kuchnia bez wentylacji jest niezgodna z przepisami i nie może być uznana podczas odbioru technicznego mieszkania od dewelopera. Klienci chcą podłączenia wentylacji z pionu znajdującego się w ścianie łazienkowej, deweloper nie zgadza się z tym rozwiązaniem.
7. Wnioski końcowe
Kuchnia musi mieć otwór wentylacyjny i ktoś będzie musiał go wykonać. Klient lub deweloper. W przypadku zmian projektowych zaakceptowanych i wykonanych przez biuro dewelopera to deweloper powinien odpowiadać za zgodność wykonania z przepisami budowlanymi. Jednak deweloper uchyla się od odpowiedzialności. Sprawa najprawdopodobniej zakończy się w sądzie.
Brak wentylacji został wykryty przez naszego inspektora.
Warto wynająć fachowca!
Zamów już teraz Fachowy Odbiór Mieszkania
i oszczędź Sobie kłopotów z deweloperem.
- zadzwoń i zamów wizytę: 502-680-651
- zamów wizytę: biuro@fachowyodbiormieszkania.pl
Napisali o nas w mediach
Usługa dostępna w całej Warszawie i okolicznych miastach:
Dzielnice Warszawy: Mokotów, Ursynów, Praga Północ, Praga Południe, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów.
Okoliczne miasta: Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Józefów, Otwock, Sulejówek, Zielonka, Ząbki, Marki, Wołomin, Kobyłka, Radzymin, Legionowo, Jabłonna, Brwinów, Nadarzyn, Tarczyn, Raszyn, Komorów, Łomianki, Błonie.
Masz pytania? Zastanawiasz się nad czymś? Chcesz dowiedzieć się co dzieje się podczas odbioru technicznego mieszkania, jakie normy, przepisy obowiązują budowlańców? Co dają nowe technologie?
Zajrzyj do „Bazy wiedzy o odbiorach” znajdziesz tu odpowiedzi na dręczące Cię pytania. Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez klientów pytania. Kliknij i przeczytaj o co pytali inni kupujący nowe mieszkania.
Nie jesteś pierwszym i jedynym właścicielem nowego mieszkania. Przed Tobą były już tysiące innych, oni też mieli pytania i wątpliwości jak wygląda odbiór techniczny mieszkania, jak się przeprowadza kontrolę, co można usterkować na odbiorze mieszkania.
Skorzystaj z doświadczeń i pytań innych. Baza wiedzy o odbiorach technicznych mieszkań jest dla Ciebie.