Przeniesienie kuchni – studium przypadku

Przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia

Historia przenoszenia kuchni z aneksu kuchennego do pomieszczenia

1. Początek

W nowym mieszkaniu w Warszawskim Ursusie kuchnia była zlokalizowana jako aneks przy salonie. Klienci zdecydowali się na przeniesienie kuchni z aneksu do osobnego pomieszczenia. Tym pomieszczeniem była sypialnia zlokalizowana koło łazienki.

2. Zgoda dewelopera

Klienci wystąpili o zgodę dewelopera na przeniesieni kuchni do innego pomieszczenia. Deweloper wyraził zgodę, załącznikiem graficznym do zgody był plan mieszkania z naniesioną nową lokalizacją kuchni. Przeniesieni kuchni zostało wykonane przez ekipy wykonawcy. W nowej lokalizacji kuchni umiejscowiono wszystkie konieczne instalacje. Wszystko było dobrze i zgodnie z procedurami do czasu odbioru technicznego mieszkania.

3. Odbiór techniczny mieszkania

Podczas odbioru technicznego mieszkania nasz inspektor stwierdził, że do nowej lokalizacji kuchni nie została doprowadzona instalacja wentylacji. Przedstawicielka dewelopera stwierdziła, że klienci mogą doprowadzić sobie wentylację z dawnego aneksu kuchennego. Doprowadzenie kanału wentylacji należy wykonać jako poziomy kanał umiejscowiony pod sufitem lub w suficie podwieszanym. Klienci byli zaskoczeni, spodziewali się, że zmiana projektowa wykonana i zaakceptowana przez dewelopera będzie zgodna z przepisami. Klienci nie zgadzali się z tym stanowiskiem dewelopera. Chcieli mieć wentylację w nowej kuchni.

4. Czy to jest zgodne z przepisami

Zgodnie przepisami budowlanymi kuchni musi być wyposażona w kanał wentylacyjny odprowadzający zużyte powietrze poza budynek. Obecnie w kuchniach stosuje się dwa kanały wentylacyjne. Jeden do wentylacji pomieszczenia drugi do odprowadzania powietrza z okapu.

5. Jakie przepisy to regulują

Reguluje to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz przywołana w nim Polska Norma. PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej Wymagania.

Zapisy normy:
2.1.1. Układ wentylacji mieszkań powinien zapewniać co najmniej:
a) doprowadzanie powietrza zewnętrznego do pokojów mieszkalnych oraz kuchni z oknem zewnętrznym;
b) usuwanie zużytego powietrza z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego.
2.1.8. Odpływ powietrza z kuchni, łazienek, ustępów oraz pomocniczych pomieszczeń bezokiennych powinien być zapewniony przez otwory wywiewne, usytuowane w górnej części ściany i przyłączone do pionowych przewodów wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej zgodnie z 2.1.4. Do poszczególnych pionów wentylacyjnych powinny być przyłączone tylko pomieszczenia o tym samym charakterze (kuchenne, sanitarno-higieniczne itd.). Nie dopuszcza się wykorzystywania pionów obsługujących mieszkania do usuwania powietrza z pomieszczeń niemieszkalnych (piwnice, pralnie, suszarnie itp.).

6. Co to znaczy

Znaczy to, że zgodnie przepisami w wydzielonej kuchni musi być otwór wentylacyjny podłączony do indywidualnego pionu wentylacyjnego. Nie może być kuchni bez wentylacji. Kuchnia bez wentylacji jest niezgodna z przepisami i nie może być uznana podczas odbioru technicznego mieszkania od dewelopera. Klienci chcą podłączenia wentylacji z pionu znajdującego się w ścianie łazienkowej, deweloper nie zgadza się z tym rozwiązaniem.

7. Wnioski końcowe

Kuchnia musi mieć otwór wentylacyjny i ktoś będzie musiał go wykonać. Klient lub deweloper. W przypadku zmian projektowych zaakceptowanych i wykonanych przez dewelopera to on powinien odpowiadać za zgodność wykonania z przepisami budowlanymi. Jednak deweloper uchyla się od odpowiedzialności. Sprawa chyba zakończy się w sądzie.


Sprawa braku wentylacji została wykryta przez naszego inspektora.

Warto wynająć fachowca!


Zamów już teraz Fachowy Odbiór Mieszkania
i oszczędź Sobie kłopotów z deweloperem.


Napisali o nas w mediach

FOM w mediach

Usługa dostępna w całej Warszawie i okolicznych miastach:

Dzielnice Warszawy: Mokotów, Ursynów, Praga Północ, Praga Południe, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów.

Okoliczne miasta: Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Józefów, Otwock, Sulejówek, Zielonka, Ząbki, Marki, Wołomin, Kobyłka, Radzymin, Legionowo, Jabłonna, Brwinów, Nadarzyn, Tarczyn, Raszyn, Komorów, Łomianki, Błonie.


Baza wiedzy o odbiorach


Odwiedź nas na Facebook-u

https://www.facebook.com/Fachowy-Odbi%C3%B3r-Mieszkania-2238425803076611/