Wentylacja mieszkania – nawiewniki

Wentylacja mieszkań – nawiewniki powietrza

W dawniejszych czasach, gdy okna w mieszkaniach były drewniane, a szyby były montowane na kit nie było żadnych problemów z wentylowaniem mieszkań. Wręcz przeciwnie, nasze babcie musiały uszczelniać okna na zimę szmatami, watą lub uszczelkami piankowymi.

stare okno

Przez stare okna wiał wiatr, przedostawało się zimne powietrze, hałas, kurz. W starych oknach dzwoniły szyby jak przejeżdżał tramwaj lub autobus.

Dzisiaj są nowe okna

Dzisiaj w budownictwie stosowane są zupełnie nowe okna. Pełnią tą samą funkcję co stare, tzn przypuszczają światło oraz świeże powietrze do mieszkania. Jednak jakość ich wykonania jest zupełnie inne. Nowoczesne okna są trwałe, szczelne, izolacyjne termicznie i dźwiękowo, przezroczyste, odbijają promienie słoneczne, łatwe do umycia.

nowoczesne okno

Ramy

Dzisiejsze okna są wyposażone w ramy okienne izolujące termicznie pomieszczenia od temperatury zewnętrznej. Ramy i skrzydła okienne wykonane z PCV, mają wiele komór izolujących od niskiej temperatury. Okna mają wzmocnienia przeciwwłamaniowe, odwodnienia ramy, okucia pozwalające na otwieranie, zamykanie, uchylanie, rozszczelnienie, doszczelnianie okna. Dzisiejsza rama okienna to skomplikowany wytwór technologii budowlanej.

Uszczelki

Okna są wyposażone w uszczelki, które nie przepuszczają zimnego powietrza do mieszkania. Między ramą, a skrzydłem okna zamontowane są uszczelki, które wytwarzają dodatkowe komory izolacyjne. Pakiety szybowe zamontowane są na uszczelkach zabezpieczających przed hałasem i dzwonieniem szyb.

Pakiety szybowe

Szyby są wykonane ze szczelnych pakietów dwu lub trzy szybowych. Między szybami w pakiecie jest gaz izolujący, najczęściej argon. Powłoki na szybach odbijają promieniowanie słoneczne i zabezpieczają przed nagrzewaniem mieszkania.

Trochę liczb

Stare okna drewniane skrzynkowe, szybami mocowanymi na kit miały współczynnik przenikania ciepła na poziomie 5,8 W/m2K. Takie okna były jeszcze standardowo montowane do roku 1950. Potem pojawiły się okna „szwedzkie” z pakietem szybowym, szczelnym, wypełnionym powietrzem o współczynniku około 3,0 W/m2K.

Współczynnik przenikania ciepła nowoczesnego energooszczędnego okna to 1,0 W/m2K, okna pasywnego 0,8 W/m2K.

Izolacyjność nowoczesnych okien jest nawet 7 razy większa niż okien skrzynkowych.

Nawiewniki powietrza

Jednak te wszystkie unowocześnienia sprawiły, że okna stały się bardzo izolacyjne termicznie, ale i w pełni szczelne. Przestały przepuszczać powietrze do mieszkań, zrobiło się duszno, zaczęła pojawiać się wilgoć na ścianach, a w wilgoci grzyby i pleśnie.

Szczelność okien, a co za tym idzie brak wentylacji pomieszczeń, wymusiła zastosowanie nawiewników powietrza. Czasami zwanych nawietrznikami lub nawietrzakami. Są to urządzenia montowane w górnej krawędzi ramy okiennej i skrzydła. Mają za zadanie dopuścić do mieszkania niezbędną ilość powietrza wentylacyjnego. Powietrza wentylacyjnego niezbędnego do usunięcia z mieszkania wilgoci, zapachów, gorącego powietrza.

Minimalny niezbędny współczynnik infiltracji powietrza dla otwieranych okien powinien wynosić nie więcej niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3)

nawiewnik aereco – http://www.aereco.com.pl
nawiewnik brevis http://brevis.com.pl

Nawiewnik zamontowany w oknie wygląda prosto, nieskomplikowanie. Jednak prosty nie jest. Ponadto jest urządzeniem bardzo ważnym dla prawidłowego użytkowania mieszkania.

Aby sprawdzić czy Twoje okna są prawidłowo zamontowane, czy dobrze działają wszystkie okucia, czy nawiewniki są właściwe i czy dobrze działają warto zatrudnić fachowca.

Pomoc fachowca

Oferujemy pomoc inżyniera podczas odbioru technicznego mieszkania w Warszawie. Pomożemy wykryć usterki w Twoim mieszkaniu, sprawdzimy czy wszystko jest wykonane zgodnie z umową, Polskimi Normami, Prawem Budowlanym, przepisami budowlanymi.

Warto wynająć fachowca!


Zamów już teraz Fachowy Odbiór Mieszkania
i oszczędź sobie kłopotów z deweloperem


Napisali o nas w mediach

FOM w mediach

Usługa dostępna w całej Warszawie i okolicznych miastach:

Dzielnice Warszawy: Mokotów, Ursynów, Praga Północ, Praga Południe, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów.

Okoliczne miasta: Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Józefów, Otwock, Sulejówek, Zielonka, Ząbki, Marki, Wołomin, Kobyłka, Radzymin, Legionowo, Jabłonna, Brwinów, Nadarzyn, Tarczyn, Raszyn, Komorów, Łomianki, Błonie.


Masz pytania? Zastanawiasz się nad czymś? Chcesz dowiedzieć się co dzieje się podczas odbioru technicznego mieszkania, jakie normy, przepisy obowiązują budowlańców? Co dają nowe technologie?

Zajrzyj do „Bazy wiedzy o odbiorach” znajdziesz tu odpowiedzi na dręczące Cię pytania. Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez klientów pytania. Kliknij i przeczytaj o co pytali inni kupujący nowe mieszkania.

Nie jesteś pierwszym i jedynym właścicielem nowego mieszkania. Przed Tobą były już tysiące innych, oni też mieli pytania i wątpliwości jak wygląda odbiór techniczny mieszkania, jak się przeprowadza kontrolę, co można usterkować na odbiorze mieszkania.

Skorzystaj z doświadczeń i pytań innych. Baza wiedzy o odbiorach technicznych mieszkań jest dla Ciebie.


Odwiedź nas na Facebooku